Sprachkurs/Sommerschule: KU Summer School
Einrichtung: Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt
Zeitraum und Ort: 17.7. – 4.8.2023, Eichstätt
Stipendienprogramm: Sprachkurse und Sommerschulen in Bayern
Po absolvování jazykového kurzu KU Eichstätt-Ingolstadt předkládám krátkou zprávu o svých zkušenostech a dojmech z letní školy.
Slovo úvodem
Nejprve bych rád poděkoval Česko-bavorské vysokoškolské agentuře (BTHA), která mi umožnila letní školu absolvovat (především stipendijně pokrýt). Všem, kteří zvažují studijní/jazykový pobyt v Německu, velmi doporučuji navštívit stránky www.btha.cz, kde je možné nalézt všechny potřebné informace, popř. se zúčastnit informační schůzky "Za studiem do Bavorska", která se koná každoročně na platformě Zoom (začátkem zimního semestru).
Výběr jazykového kurzu
Absolvovat letní jazykový pobyt jsem plánoval již na počátku svého studia, následně však vše odsunula covidová opatření. K vlastní „realizaci“ jsem se tedy dostal až na konci ročníku čtvrtého. Na základě nabídky kurzů (na webu BTHA) a věcných postřehů stipendistky z minulého roku se můj výběr zúžil pouze na letní jazykovou školu KU Eichstätt-Ingolstadt, která mi nejvíce vyhovovala termínem i klidným prostředím bavorského venkova.
Příjezd, ubytování a strava
Univerzitní město Eichstätt (jedná se spíše o “město v univerzitě” :-) leží v přírodním parku Altmühltal ve středním Bavorsku. Od České republiky není příliš vzdáleno, lze se tam velmi pohodlně dopravit vlakem/autobusem (na trase Regensburg, Mnichov). Všechny informace i o způsobech dopravy předem zveřejňuje KU.
Jedním z hlavních benefitů je ubytování v biskupském semináři, který přímo sousedí s místem výuky a je v něm umístěna i jídelna. Pokoje jsou jednolůžkové s vlastním sociálním zázemím a nádherným výhledem do zahrady. Osobně jsem si toto “tvůrčí” prostředí velmi užíval, a uměl bych si představit i mnohem delší studijní pobyt (KU v průběhu kurzu informuje o dalších studijních možnostech na univerzitě). Slabším místem (pro mě opravdu zklamáním) však byla strava, kterou zajišťoval přímo seminář (s kuchyní a jídelnou v objektu). Předložená nabídka celodenní stravy za 8 EUR/den však zněla příliš lákavě, než aby mohla být „bez komplikací“. Jako vegan/vegetarián jsem se samozřejmě předem informoval, zda je v nabídce i tato alternativa. Po potvrzení této možnosti jsem “plnou penzi” v semináři objednal. O to větším zklamáním pak bylo zjištění, že jídla bylo pro (všechny) strávníky velmi málo, a pro studenty se “speciální stravou” (různé intolerance, diety, apod.) pak často nezůstalo vůbec žádné. Ve finále jsem tedy za stravu zaplatil dvakrát, jednou v semináři (mnohdy za prázdný talíř), podruhé pak v restauraci ve městě (popř. v Lidlu...:-). Po této zkušenosti velmi doporučuji zvolit stravování v univerzitní menze, která je sice mimo objekt semináře (cca 6-7 min. rychlé chůze), nabízí však několik variant jídel (včetně alternativy vegan/vegetarián). To vše za velmi přijatelné (zvýhodněné) ceny. Více informací je k dohledání na webu KU. Pokud tedy nechcete trpět hladem, tak neudělejte stejnou chybu… ;-)
Struktura výuky
Před začátkem kurzu byl každý student povinen (včetně držitelů certifikátů) vykonat na webu KU jazykový test. Na základě výsledků tohoto testu došlo k rozřazení do odpovídající jazykové skupiny/úrovně (jedné ze tří), která byla propojena s doprovodnými studijními aktivitami, jako je studium literatury, výslovnosti a německých reálií. Výuka začínala ráno tří– nebo čtyřhodinovým blokem. Následoval oběd a odpolední jazykový program podle předchozího výběru. Součástí výuky bylo také samostatné představení své země nebo města před skupinou. Další povinností bylo interview s významnou osobou v „bavorském terénu“ (týmy po třech studentech). Výsledky těchto rozhovorů pak bylo nutné prezentovat před ostatními spolužáky. Celý kurz byl zakončen souhrnným testem znalostí a úspěšní studenti obdrželi certifikát s odpovídající úrovní znalostí.
„Nádherné a inspirativní prostředí, rozmanité mezinárodní složení studentů, volný přístup do univerzitní knihovny, skvělé ubytování a především úžasný kolektiv lektorů, jejichž přístup byl opravdu profesionální.“
Výlety a volnočasové aktivity
Součástí letní školy bylo i několik povinných výletů, které jsme podnikli vlastním autobusem. První z nich nás zavedl do města Bamberk, které je zapsáno na seznamu památek UNESCO a působí přímo pohádkově. Dále jsme navštívili město Ingolstadt, kde jsme si také pochutnali na malém občerstvení při prohlídce kulturního sálu. Během průběhu kurzu byla možnost absolvovat i fakultativní výlety, například do Řezna či Mnichova. Některé výlety dokonce organizovali sami studenti a mohli jsme se do nich přihlásit skrze skupinovou aplikaci WhatsApp. Pro milovníky turistiky a cyklistiky je okolní krajina doslova rájem s nekonečnými trasami pro pěší vycházky a cyklistické vyjížďky, které jsou velmi dobře značeny.
Slovo závěrem
I přes negativní zkušenost se stravou, které se bylo možné vyhnout, hodnotím letní jazykovou školu na KU Eichstätt-Ingolstadt jako jeden z krásných momentů poslední doby a budu na ni rád vzpomínat. Nádherné a inspirativní prostředí, rozmanité mezinárodní složení studentů, volný přístup do univerzitní knihovny, skvělé ubytování a především úžasný kolektiv lektorů, jejichž přístup byl opravdu profesionální (zároveň ale nenucený a velmi přátelský). V každé chvíli bylo zřetelné, že si letní jazykovou školu užívají a práce/přátelství se studenty z celého světa je naplňuje smyslem. Tímto jim ještě jednou velmi děkuji za krásné chvíle při výuce i mimo ni. „Es war wunderschön und wunderbar."
Text und Bild: Stipendienbericht