Technická vysoká škola v Deggendorfu (THD) a Vysoké učení technické v Brně (VUT) zkoumaly v rámci společné výzvy 2016–2017 tenkovrstvé materiály. Díky celkem šesti společným setkáním v Deggendorfu a Brně a díky sdílení aktuálního stavu zkušeností profitoval výzkum na obou stranách.
Institut analýzy kvality a materiálů Technické vysoké školy v Deggendorfu pod vedením Prof. Dr. Günthera Benstettera se zaměřil na elektronickou a tepelnou charakteristiku materiálu. Výzkumná skupina kolem Ondřeje Mana, Ph.D., se sídlem na výzkumném ústavu CEITEC Vysokého učení technického v Brně zase přispěla svými zkušenostmi v oblasti výroby nanomateriálů. Obě vysoké školy se optimálně doplňovaly v slibném nanotechnologickém výzkumu a mohly tak rozšířit své odborné znalosti.
V rámci společných workshopů byla metodika měření 3-omega pro stanovení tepelné vodivosti tenkých vrstev poskytnuta výzkumnému centru CEITEC. Na oplátku THD získala přístup k analytickým zařízením a metodám pro uspořádání a charakterizaci nanomateriálů. Dalším hlavním tématem byla analytika nanostrukturních a termoelektrických vrstev Si a Ge. Výsledky byly prezentovány ve společných vědeckých konferenčních příspěvcích.
Tato spolupráce byla „...příkladem pro úspěšnou přeshraniční spolupráci ve vědě a výzkumu“, jak zdůraznil tehdejší bavorský náměstek pro vědu Bernd Sibler během své návštěvy druhého projektového workshopu 16. listopadu 2016 v Deggendorfu.
Projekt „Nanoscale characterization of materials and devices“ byl podpořen prostřednictvím společné výzvy Bavorského ministerstva vzdělávání, vědy a kultury a Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro bilaterální česko-bavorské výzkumné projekty v období 2016–2017.
Foto: CEITEC (1&2), TH Deggendorf (3)