Zvolte jazyk

Na území zaniklé obce Lučina (Grafenried) na česko-bavorské hranici se 5.–12. září 2021 konal landartový workshop. Čtrnáct studentů a studentek z Prahy a Weihenstephanu při něm umělecky ztvárnilo témata hranice, času nebo paměti.

Workshop vedli Prof. Karl-Heinz Einberger (Fakulta krajinné architektury, Vysoká škola ve Weihenstephanu a Triesdorfu) a doc. akad. soch. Aleš Hnízdil (Katedra zahradní a krajinné architektury, Česká zemědělská univerzita v Praze). Vyučující byli spolu s osmi českými a šesti bavorskými studenty a studentkami ubytováni v kempu u jezera Perlsee u Waldmünchenu. V průběhu týdne vytvořili celkem 11 uměleckých projektů, které byly doplněny čtyřmi intervencemi vedoucích pedagogů. Byla využita pestrá škála materiálů a výtvarných postupů, jako jsou např. fotografie, video, projekce, performance, instalace s přírodninami nalezenými přímo na místě, keramika, lano nebo sklo.

Po domluvě se starostou obce Nemanice Ivanem Bartoškem a s bývalým rodáckým pověřencem Hansem Laubmeierem mohly být umělecké intervence nainstalovány přímo v prostoru zaniklé obce. Doplní tak vykopávky, jejich dokumentaci a informace na naučných tabulích o uměleckou reflexi. Oficiální vernisáže za přítomnosti autorů a autorek dne 12. září 2021 se zúčastnilo téměř 50 lidí.

Workshop podobného formátu je naplánován také na následující rok. Tématem by tentokrát měla být umělecká reflexe krajinných, ekologických a estetických aspektů vody v oblasti Hornofalckého a Českého lesa.

Česko-bavorská vysokoškolská agentura podpořila tento workshop v rámci programu „Česko-bavorské akademické projekty 2021“.


Zpráva o projektu, Chamer Zeitung, 10. září 2021
Zpráva o projektu, Chamer Zeitung, 4. října 2021
Zpráva o projektu, Der Neue Tag, 28. září 2021


Aleš Hnízdil, Tereza Nidetzká: Zvuk paměti ve vysídlené krajině (video)


Foto: Karl-Heinz Einberger, Aleš Hnízdil

 

  • gg_Aurel_Schedo_Arcelia_Almenara_Gallo_Len_
  • gg_Karl-Heinz_Einberger_Camera_utopica
  • gg_Ale_Hnzdil_Zvuk_skla_4
  • g_Aron_Haindl_Pekonat_hranice_
  • ggg_Sandra_Landfeldov_eka_asu_1
  • ggg_Joyce_Kunig_Adrian_Rumpf__as
  • g_Ale_Hnzdil_a_Tereza_Nidetzk_Zvuk_pamti_ve_vysdlen_krajin
  • ggg_Malin_Mende_a_Jana_Liszewski_Hostina
  • g_Anika_Vesel_a_Veronika_Syiov_Za_kadho_jeden_1
Bayhost stmwk