Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur

Setkání ročních stipendistů BAYHOSTu a BTHA v Řezně

BAYHOST a BTHA uspořádali dne 15. 6. 2023 v Řezně jednodenní setkání ročních stipendistů na téma „Studium a výzkum v Bavorsku“.

Cílem bylo úžeji propojit roční stipendisty a nechat jim, závěrem jejich prožitého roku v Bavorsku, prostor na reflexi jejich zkušeností během studia či výzkumu na bavorské vysoké škole.

Setkání, které se konalo v anglickém jazyce, se uskutečnilo v univerzitní budově Haus der Begegnung (Dům setkávání) v řezenském starém městě a zúčastnilo se jej přes 30 stipendistů ze sedmi zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy.

Po krátkém neformálním uvítání stipendijními referentkami Katrin Döppe (BAYHOST) a Martinou Guttenberger (BTHA) rozdělil  moderátor dopoledního programu Maxim Gatskov (BAYHOST) stipendisty do malých skupinek, ve kterých si pomocí metody „walk and talk“ během procházky slunným řezenským centrem navzájem představili své studijní programy a vědecké projekty. Následně byli účastníci přerozděleni do nových skupinek, ve kterých měli na základě svých studijních zaměření kreativně interpretovat obraz vygenerovaný umělou inteligencí. Své velice různorodé výklady obrazu si pak navzájem prezentovali. Setkání pokračovalo společným obědem v tradiční bavorské restauraci, kde mohli stipendisté mezi sebou navázat užší kontakty a prodiskutovat své dosavadní zkušenosti v Bavorsku. Program pak uzavřela prohlídka starého města s průvodcem jak v angličtině, tak v němčině.

Stipendista studující na Univerzitě v Řezně hodnotí tento den: „Rád bych vyzdvihl celkovou neformální a uvolněnou atmosféru tohoto setkání. Jako velkou výzvu jsem vnímal prezentaci k obrázku vygenerovaném umělou inteligencí, který bylo poměrně těžké uchopit a ještě do něj promítnout svůj studijní program. Byla to ale právě ona možnost dát průchod své představivosti, díky které bylo prezentování a především naslouchání ostatním prezentujícím tolik zábavné.“

Stipendistka studující na Julio-Maxmiliánově univerzitě ve Würzburku doplňuje: „The seminar was held in an interesting format that I have never experienced before. It was engaging and exciting to see how the methods worked, and it was inspiring to learn about the diverse areas of engagement that other scholarship holders are involved in. The excursion around the city was equally enjoyable, allowing us to immerse ourselves in the local culture and explore the prominent landmarks.“

BAYHOST a Česko-bavorská vysokoškolská agentura udělují ročně zhruba 40 stipendií z prostředků Svobodného státu Bavorsko na studium magisterského či doktorského oboru na některé z bavorských vysokých škol. Setkání se studenty na konci jejich stipendijního období je pro zmíněné organizace velkým přínosem a možností ukázat, jak se zahraniční studenti ze zemí střední, východní a jihovýchodní Evropy zapojili do výzkumu na bavorských vysokých školách.

  • BTHA-BAYHOST_JahresStipsTreffen_2023_Foto-1
  • BTHA-BAYHOST_JahresStipsTreffen_2023_Foto-2
  • BTHA-BAYHOST_JahresStipsTreffen_2023_Foto-3
  • BTHA-BAYHOST_JahresStipsTreffen_2023_Foto-4
  • BTHA-BAYHOST_JahresStipsTreffen_2023_Foto-5
  • BTHA-BAYHOST_JahresStipsTreffen_2023_Foto-6

Solidarita s Ukrajinou

BAYHOST a BTHA odsuzují ruský útok na Ukrajinu a vyjádřili solidaritu ukrajinským kooperačním partnerům ve vědě a vysokoškolském vzdělávání, vědcům, studentům a současným i bývalým stipendistům. Aktuální informace, výzvy bavorských vysokých škol a další odkazy viz web BAYHOST

Zprávy

Západočeská univerzita v Plzni zve na 9. ročník mezinárodní konference Strojírenská technologie Plzeň ve dnech
7.9. 2. 2024. Registrace do 15. 12. 2023:
www.stplzen.zcu.cz

Projekt Czech in! nabízí bezplatné prezentace o možnostech pobytu v České republice. Prezentaci si můžete vyžádat zde.

Česko-bavorská vysokoškolská agentura hledá pomocné síly z řad studentů bavorských VŠ:
pdfnabídka pracovní pozice 


Projekt Do Německa na zkušenou hledá referenty/referentky a finančního koordinátora/finanční koordinátorku:
pdfinzerát referenti
pdfinzerát koordinátor


Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v České republice hledá kandidáty na stáž v centru Prahy:
pdfnabídka stáže 


Evropský region Dunaj-Vltava nabízí stáž ve Freyungu:
pdfnabídka stáže


Centrum Bavaria Bohemia v Schönsee hledá stážisty v oblasti kulturního managementu:
pdfnabídka stáže


Česko-německý fond budoucnosti poskytuje finanční příspěvky mj. na vzdělávací a vědecké projekty.
Lhůty pro podání žádosti podle realizace projektu:
1. čtvrtletí do 30. 9. / 2. čtvrtletí do 31. 12. /
3. čtvrtletí do 31. 3. / 4. čtvrtletí do 30. 6.
www.fondbudoucnosti.cz


Spolek Adalberta Stiftera uděluje stipendia na podporu projektů zabývajících se kulturou a dějinami Němců v českých zemích:
www.stifterverein.de


FAU nabízí nový bakalářský a magisterský studijní program v angličtině v oboru Autonomy Technologies:
www.fau.de


Vysoká škola v Coburgu nabízí dva nové studijní programy: bakalářské studium Applied Digital Transformation a magisterský program ZukunftsDesign – Innovation.Unternehmertum.Gestaltung.


Vysoká škola aplikovaných věd v Mnichově nabízí magisterský program v anglickém jazyce v oboru Paper technology (Master of Engineering):

informace


TH Rosenheim nabízí zahraničním studentům nový studijní program International Bachelor of Engineering. Nezbytná zkouška DaF je do studia integrována:
www.th-rosenheim.de


Technická vysoká škola v Rosenheimu na Fakultě inženýrství nabízí možnost rozhodnout se pro konkrétní obor až po absolvování prvního všeobecného semestru:
pdfinformační leták


FAU Erlangen-Nürnberg nově nabízí bakalářský a magisterský studijní obor Clean Energy Processes:
www.fau.de


Univerzita v Bayreuthu Karlova univerzita nabízí nový bakalářský double degree studijní program Philosophy, Politics and Economics (PPE):
www.pe.uni-bayreuth.de


Univerzita v Řezně a Fakultní nemocnice Univerzity Karlovy v Plzni nabízejí nový bilaterální kurz Precision Medicine International (eduBRoTHER) na téma biobanky a personalizovaná medicína:
informace ke kurzu


Technická vysoká škola v Deggendorfu společně se Západočeskou univerzitou v Plzni a Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích mezinárodní duální studium „CAST“:
www.th-deg.de/dual


V žebříčku THE University Rankings je Univerzita Karlova v Praze nejlepší českou univerzitou a letos se umístila na 401-500 místě na světě: THE World University Rankings 2024


Univerzita v Pasově je mezi 60 nejlepšími univerzitami světa, které jsou mladší než 50 let:
Young University Ranking 2023


LMU a TUM patří podle žebříčku časopisu Times Higher Education mezi TOP 40 světových univerzit!

LMU a TUM mezi 100 nejlepšími univerzitami světa:
QS World University Rankings 2024


LMU a TUM patří ke 100 nejlepších výzkumných institucí světa v kvalitě přírodovědeckých publikací:
Nature Index 2023


 

Kontakt

Bayerisch-Tschechische Hochschulagentur
Česko-bavorská vysokoškolská agentura

 

BTHA / BAYHOST
Universitätsstr. 31
D-93053 Regensburg
 
 
 
 

Tel.: +49 (0)941-943-5315
 
 

 

 

Bayhost stmwk